Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

7 návyků proti nebezpečí oxidu uhelnatého

Oxid uhelnatý je nebezpečnou látkou v našem každodenním okolí. Může vzniknout všude, kde se používá k topení nebo ohřevu vody zemní plyn, uhlí, dřevo, topný olej. Oxid uhelnatý může vznikat z automobilů s běžícím motorem v garáži. Velmi rozšířeným omylem je, že když topím zemním plynem, nebezpečí nehrozí.


V našich domovech vznikají nebo do našich domovů pronikají i takové látky, které jsou pro organismus člověka jedovaté nebo vyvolávají rakovinu. Mnohé z nich nejsou ani cítit a našimi smysly je nepostřehneme. Spolu s trendem zvyšování tepelně-izolačních vlastností budov roste také jejich neprůvzdušnost. Když vyměníme stará dřevěná okna, která umožňovala celodenní přirozenou ventilaci vzduchu za plastová, kvalita domácího ovzduší se razantně zhorší.
Upřednostnění úspor za vytápění se může vrátit v podobě zvýšené nemocnosti a zvýšení rizika rakoviny všem obyvatelům Vaší domácnosti. Obyvatelé v domech s plastovými okny by se v prvé řadě měli naučit často a pořádně větrat a nelitovat ztrát za energie. Vezmeme-li v úvahu, kolik nás stojí nemoc (výpadek příjmu) a kolik času a energie musíme věnovat nemocnému členu rodiny, tak uvidíme, že finanční ztráty z důvodu nemoci převyšují hodnotu energetických ztrát při pravidelném větrání.

Nejnebezpečnější látkou je oxid uhelnatý. Může vzniknout všude, kde se používá k topení nebo ohřevu vody zemní plyn, uhlí, dřevo, topný olej. Oxid uhelnatý může vznikat z automobilů s běžícím motorem v garáži. Velmi rozšířeným omylem je, že když topím zemním plynem, nebezpečí nehrozí. Pravda je taková, že při spalování zemního plynu vzniká vždy určité množství oxidu uhelnatého. Jeho množství záleží na dostupnosti kyslíku pro hoření a teplotě hoření. Náhodné otravy oxidem uhelnatým zaujímají mezi ostatními otravami první místo na světě. V České republice zemře na otravu oxidem uhelnatým průměrně 137 lidí za rok. Zbytečně.

Dodržováním základních návyků snížíme možnost otravy oxidem uhelnatý na minimum:

1) Pravidelná údržba topidla (plynový kotel, průtokové ohřívače, kamna na tuhá paliva) a spalinových cest oprávněnou osobou 1 krát ročně.

2) Zajistit topidlu dostatečný přívod vzduchu. V místnosti s topidlem necháváme vždy otevřené dveře do sousedních místností.

3) Dejte velký pozor na zařízení vytvářející podtlak např. odtah digestoře v kuchyni nebo odtah na záchodě a v koupelně. V topné sezóně, kdy jsou v provozu kamna nebo plynový kotel, můžete odtah bezpečně pouštět jen v případě, že máte v místnosti otevřené okno, aby vzduch z venku mohl proudit do bytu. Pokud pustíte odtah při zavřených oknech, vytvoří se v bytě podtlak, který nasává spaliny bohaté na oxid uhelnatý z kotle a kouřovodu do místnosti. Komínový tah se obrátí.

4) U bytových vícepodlažních domů s vnitřním společným schodištěm: Byt větrejte vždy okny a nikdy nevětrejte otevřením dveří na společnou chodbu nebo schodiště. Vnitřní schodiště vytváří komínový efekt a způsobuje v bytě podtlak.

5) Nikdy nevytápějte místnost plynovou troubou nebo propan-butanovým teplometem.

6) V garáži nikdy nenechávejte běžet motor auta na volnoběh ani při otevřených vratech. Uvnitř domu, bytu nebo garáže nikdy nepoužívejte grily na dřevěné uhlí, propan-butanové vařiče, naftové generátory elektrického proudu a nezapínejte ani jiná zařízení se spalovacími motory jako jsou např. sekačky na trávu nebo sněhové frézy.

7) Pokud dodržíte všechna výše uvedená doporučení, učiníte Vše, co pro Vaši bezpečnost můžete udělat Vy sami. Ovšem vždy zbývá malé, ale nezanedbatelné riziko případů závažných a neočekávaných poruch plynových spotřebičů, náhlé ucpání spalinových cest (zapadlý mrtvý pták v kouřovodu) nebo selhání lidského faktoru (chyba plynaře při seřízení kotle). Pro pokrytí těchto neočekávaných rizik je rozumné pořídit si domů skener oxidu uhelnatého, který měří jeho aktuální koncentraci a vydává varování při překročení bezpečnostního limitu.

Úvod Poradna 7 návyků proti nebezpečí oxidu uhelnatého

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku