Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Bolest hlavy po ránu, v noci, po cestě autobusem, po sportu, v práci, na úřadě

Bolí vás hlava? Mají vás ostatní za hypochondra, protože vás už zase bolí hlava, a musíte snášet tiché posměšky? Bolí vás hlava po ránu ihned po probuzení?1. Bolest hlavy po ránu, v noci, po cestě autobusem, po sportu, v práci, na úřadě

Bolí vás hlava? Mají vás ostatní za hypochondra, protože vás už zase bolí hlava, a musíte snášet tiché posměšky? Bolí vás hlava po ránu ihned po probuzení?


1.1. Co je bolest hlavy

Bolest hlavy odborně cefalea, cefalgie je popisována jako bolestivý stav v oblasti hlavy nebo krku. Může být následkem mnoha rozdílných příčin a to nejen v samotné hlavě, ale také v oblasti krku. Mozek jako takový nebolí, protože mozková tkáň neobsahuje žádné receptory bolesti. Proto se tato bolest projevuje v okolí mozku a to nejčastěji v devíti oblastech, kterými na hlavě a krku jsou: povrch lebky, svaly, nervy, arterie a tepny, oči, uši, podkožní tkáně, nosní dutiny a mukózní membrány. Existuje mnoho odlišných systémů klasifikace bolestí hlavy a je třeba říci, že bolest hlavy nemá jednu příčinu. Znamená to také, že jeden typ bolesti může mít několik rozdílných příčin. Z tohoto důvodu je velmi důležité stav nepodcenit a při opakovaných problémech zajít k lékaři na detailní vyšetření. Bolest hlavy může totiž být symptomem nastupující nemoci typu chřipka, nebo také vážnějším onemocněním.


1.2. Základní dělení bolesti hlavy

Primární – největší skupina bolestí hlavy. Uvádí se, že téměř 75% patří do primárních bolestí. Ty jsou v životě nejběžnější a dále se dělí na tenzní, migrenózní a Hortonův syndrom. Tenzní bolest je nejběžnější, téměř každý jí zná a je nejméně nebezpečná, pokud se neopakuje a nepřejde do chronického stavu. Migrénozní bolest nebo jinak migréna je vážnější stav, kdy bolest nastartuje i banální vůně či specifické jídlo, stresová situace atd. S fyzickou aktivitou bolest narůstá a často ji nelze snadno utišit ani po několika hodinách. Migréna výrazně snižuje kvalitu života a je to nemoc. Hornonův syndrom je poměrně vzácná choroba, která postihuje téměř výhradně muže. Je provázena zduřením nosní sliznice, slzením a otokem víčka. Probíhá v záchvatech trvajících 15 minut až několik hodin a typické je pro ni nakupení záchvatů v určitém období, kdy se opakují několikrát denně, poté bolest zmizí i na několik let. Sekundární - vyvolaná jiným onemocněním. Pokud je dlouhodobá, měli bychom vyhledat odborníka.


1.3. 15% lidí bolest hlavy nikdy nezažilo

Bolest hlavy nám ztrpčuje život. Nejčastější bolest hlavy se označuje jako tenzní bolest, tedy bolest, která se nevyskytuje v souvislosti s dalším zraněním nebo nemocí. Podle lékařských statistik zažilo takovouto bolest hlavy více než 85% lidí. Ve většině případů není bolest intenzivní a ustoupí buď sama, nebo po užití běžných analgetik obsahujících paracetamol, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Tento nejlehčí a také nejběžnější typ bolesti hlavy se často zlehčuje, přestože má výrazný vliv na kvalitu života, bezpečnost a pracovní výkony. Pokud bolesti nevěnujeme dostatečnou pozornost, můžeme si lehce vypěstovat návyk na paracetamol nebo naopak chronickou bolest hlavy. Dnešní doba založená na kouzlu pilulky a s ní spojenou rychlou úlevu nebere v potaz tisíciletími ověřené metody akupunktury nebo akupresury, které mohou pomoci při bolestech hlavy.


1.4. Jak nezískat návyk na léky proti bolesti hlavy

Získat návyk je snadnější než si myslíme. Dostupnost léků je prvním předpokladem, a pokud jsme k sobě upřímní, přiznáme si, že několik tabletek paralenu je s námi praktiky nepřetržitě. Všichni známe populární aspirin nebo acylpirin a i ten patří mezi analgetika. Zde je účinnou látkou kyselina acetylsalicylová. Pokud nás tedy postihne bolest hlavy, mnoho z nás automaticky spolkne prášek… Ti opatrnější si vezmou jen čtvrtinu nebo polovinu, aby si nevybudovali právě ten nebezpečný návyk. A to je právě chyba! Toto je ta nejlepší cesta, jak si návyk vypěstovat. Co se stane? Provedeme rituál, tedy vezmeme prášek, rozbalíme, seženeme vodu a polkneme. Náš mozek dostane informace typu akce, dále chuť, vůně, barva atd. Čtvrtina prášku zcela nezabere, protože kapsle jsou kalibrovány na dospělého člověka. Tedy bolest, přestože ustoupí, se brzy vrátí a nutí nás vzít si další prášek. Řešení je tedy omezit braní pilulek na nutné případy, kdy bolest neustoupí ani po určité době, a brát vždy dostatečné množství, které nám zajistí dle informací úlevu na dlouhou dobu. Ještě lepší je vyzkoušet jiné metody, jako je například akupresura nebo autogenní trénink, a vzít si pilulku až v případě, kdy tyto metody nezaberou.


1.5. Co je nejčastější příčinou bolestí hlavy?

To, proč vzniká ta konkrétní bolest hlavy, není snadné určit. Bolest jako taková je pouze symptom, tedy projev. Příčina může být různá. Platí tedy, že pro jeden typ bolesti může být více různých příčin v různých stavech, časech a situacích. Na vzniku nejběžnější bolesti hlavy, tedy tenzní, může mít v řadě případů velký podíl psychika – vnitřní napětí, únava, úzkost, které vedou ke zvýšenému napětí šíjového svalstva. Jako prevence je nejlépe předcházet řešení krizových situací, psychoterapie, autogenní trénink, nácvik relaxačních technik. Prospěje úprava životosprávy: více odpočinku, umírněný sport, méně nikotinu, kofeinu a alkoholu, zdravější životní prostředí, sladění biorytmů. Hluboký klidný spánek bez stresu z následujícího dne v dobře větrané místnosti, bez rušivých zvuků a časného světla může rozhodujícím způsobem ovlivnit dokonce i migrénozní bolesti hlavy.


1.6. Jak využít akupresuru pro úlevu od bolesti hlavy

Mezi tisíciletími ověřenou metodu proti bolestem všeho druhu patří nepochybně akupunktura. Dnes se využívá celkem běžně, ale je náročná na odborný personál a jeho dostupnost je často komplikovaná. Asi při běžné tenzní bolesti hlavy hned nepoběžíme za lékařem, aby nám pomohl akupunkturou. Co však můžeme udělat, nebo v čem nám může pomoci náš partner, je akupresura. Zde je ukázka videa, které nám dává jednoduchý návod na stimulaci akupresurních bodů.


1.7. Děti bolí také hlava?

Ano jistě. To že si dítě již v útlém věku stěžuje na bolest hlavy, nesmíme brát na lehkou váhu. Hlava bolí i kojence. Často rodiče dobře nerozpoznají skutečnou bolest a nevěnují jí pozornost, myslí si, že se dítě vymlouvá a bolest hlavy jen předstírá. Jako první krok je vhodné zkontrolovat, zda nemá na hlavě znatelná poranění, a v tom případě navštívit lékaře. Děti (zvláště malé) často upadnou bez vědomí rodičů, některé ani nepláčou. Pokud si dítě stěžuje na bolest a nemá zjevné poranění, může ho skutečně bolet hlava a je třeba to řešit. Příčiny bolesti jsou stejné jak u dospělého tak u dítěte. Pokud například trpí zánětem dutin, stačí si představit, jak tato nemoc dokáže zužovat dospělého člověka a nebrat to na lehkou váhu.


1.8. Mám migrénu a rodina to nebere jako nemoc

Ano je třeba říci, že migréna je opravdu nemoc jako každá jiná. Dědí se z generace na generaci a pacienti jí postižení velice trpí. Migréna patří mezi bolestivé stavy, při kterých je pacientovi nevolno, zvrací a s fyzickou aktivitou se stav zhoršuje. Nástup je většinou zapříčiněn nějakým startérem. To může být i banalita, zvuk, čichový vjem, chuť, změna počasí, menstruační cyklus, stres, únava atd. Před nástupem migrény může být i několik stavů jako záblesky, nevolnost, chutě, a v tom případě se hovoří o migréně s aurou. Nedílnou součástí terapie, kromě medikamentů, jsou i režimová opatření. Pro ně však neexistuje univerzální návod, a je v rukou pacienta, aby sám na sobě vypozoroval, co mu nedělá dobře. Snahou je vyvarovat se spouštěcího momentu (vynecháním určité potraviny, dodržováním pravidelné doby kvalitního spánku, vyhýbání se nadměrné psychické zátěži). I u migrény platí, že pokud se nejedná o ojedinělý záchvat, je nutné potíže konzultovat s odborným lékařem.


1.9. Clusterové bolesti hlavy

Dříve označované jako neuralgie. Nejznámější je neuralgie postihující trojklaný nerv, ale může se vyskytovat i v jiných oblastech. Clusterové (z anglického výrazu cluster = trs, chomáč, seskupení, hrozen) bolesti patří k nejhorším lidským strádáním a mnohého pacienta přivedly k sebevraždě. Vznikají většinou náhle po letmém dotyku určitého místa v obličeji nebo v ústech. Jsou přirovnávány k šlehnutí elektrickým proudem nebo pálení rozžhaveným železem. Záchvaty bolesti trvají většinou řádově minuty, ale mohou se opakovat až do několika desítek za den, kdy jeden záchvat navazuje na druhý (odtud zřejmě získala nemoc název). Zpočátku onemocnění bývají záchvaty ojedinělé, ale postupem doby jejich frekvence stoupá. Bolest často překvapí uprostřed slova, které již postižený není schopen doříci. Na tváři jsou patrné záškuby svalstva, tzv. bolestivý tik. Současně tvář zrudne, z oka vytékají slzy, někdy dochází ke zvýšenému slinění či výtoku z nosu. Pravá příčina clusterových bolestí zatím není objasněna. Pomáhá (kromě bušení hlavou o zeď) inhalace kyslíku či speciální léky. Běžná analgetika jsou většinou neúčinná. Z preventivních opatření se jeví jako nadějná akupunktura. V poslední době se objevily i mikrochirurgické metody, které umí odstranit/zmírnit určitý typ clusterových bolestí.Úvod Poradna Bolest hlavy po ránu, v noci, po cestě autobusem, po sportu, v práci, na úřadě

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku