Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Časté dotazy k CO

Kam všude je vhodné umístit CO skener? Co otrava oxidem uhelnatým způsobuje? Měl bych mít doma CO skener, když mám úplně nový plynový kotel? Jak můžu zabránit nebezpečnému úniku CO? Při jakých hodnotách už pocítím otravu CO?1. Kam všude je vhodné umístit CO skener?

CO skener je vhodné umístit všude, kde máte největší frekvenci úniku CO, např. karmy, plynové sporáky, kotle, kamna. Navíc je ho vhodné umístit do obývaných prostorů jako kuchyň, obývák, ložnice. Plyn se může do místnosti dostat i z jiného zdroje, než je vlastní kotel, například v bytovém domě od sousedů.


2. Mám doma krb, i v tomto případě mi hrozí nějaké nebezpečí?

Ano, hodně lidí i myslí, že když doma topí např. krbovými kamny, tak že všechny škodlivé látky odcházejí komínem pryč. Ale to je omyl. Oxid uhelnatý (CO) vzniká i při spalování obyčejného dřeva v krbových kamnech, pokud spalování probíhá v podmínkách s nedostatkem kyslíku.


3. Co otrava oxidem uhelnatým způsobuje?

Menší otrava CO může způsobit menší až silné bolesti hlavy, silnější pak poruchy vidění, spavost, zrychlenou činnost srdce, otupělost a později kolaps. Silná otrava pak způsobí bezvědomí, křeče a rychlou smrt.


4. Proč je tento plyn tak smrtelně jedovatý?

Oxid uhelnatý se váže namísto kyslíku na krevní barvivo hemoglobin. Tento pokažený hemoglobin (karbohemoglobin) poté putuje krví k orgánům, které potřebují kyslík. Když se má kyslík z hemoglobinu odpoutat, nejenže ho je málo, ale oxid uhelnatý také zpevní vazby, takže se zbylý kyslík odpoutat nemůže, a nedostane se do orgánů. Tělo se začíná velice rychle vnitřně dusit. Celý proces je podrobně vysvětlen v námi doporučované literatuře Neviditelná nebezpečí v domácnostech a jak je odstranit, kterou každý objednávající získává jako bonus zdarma ke koupi CO skeneru.


5. Jak můžu zabránit nebezpečnému úniku CO?

Úniku CO můžeme zabránit dobrou prevencí, tzn. zakoupit přístroj na měření, pravidelně čistit kotel a zajistit dostatečné množství kyslíku při topení. To v praxi není vždy jednoduché dodržet. Proto je dobré pořídit si CO skener, který nás upozorní, pokud se v místnostech objeví vyšší hladina CO, která nám může ublížit.


6. Slyšel jsem, že otrava CO hrozí přeci u topení svítiplynem, jak to tedy je?

Toto je jedna z nejčastějších legend. Bohužel i zemní plyn vypouští do vzduchu CO. Tak se nenechte mýlit!


7. Jak se mám zachovat, když by mi CO skerner spustil alarm při vysoké koncentraci CO?

V každém případě vzít přístroj a opustit dům či byt. Pro jistotu změřte hodnoty v sousedním domě, abyste vyloučili možnost chybného měření přístroje. Vždy však v první řadě dbejte na svou bezpečnost a v případě, že přístroj hlásí vysokou koncentraci, opusťte urychleně objekt.


8. Kolik lidí ročně zemře u nás na otravu CO?

Průměrná úmrtnost v ČR ročně na otravu CO je 137 osob. Rozhodně to není zanedbatelné číslo.


9. Měl bych mít doma CO skener, když mám úplně nový plynový kotel?

Ano, v každém případě. I u nového kotle může dojít k zanesení výměníku nebo k technické závadě, a koupí přístroje předejdete k možnému riziku. Otravy po namontování nového kotle jsou zaznamenány.


10. Při jakých hodnotách už pocítím otravu CO?

Je to individuální. Ani lékař často nepozná, že pacienta bolí hlava z otravy nebezpečným oxidem uhelnatým. A v tom je smrtelná nebezpečnosti tohoto plynu. Pokud je nám na omdlení a zvracíme, situace je jasná. Většinou už také bývá pozdě.


Úvod Poradna Časté dotazy k CO

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku