Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Časté omyly o měření radonu

Pan XY nás oslovil s připomínkou k Wellness Air Radon skeneru 3000. Za jeho a další připomínky mu děkujeme. Z některých reakcí je vidět, že povědomí o nebezpečí rizika rakoviny plic vyvolané radonem je v naší společnosti velmi malé. Proto v České republice musí umřít na následky inhalační expozice radonu zhruba 900 lidí ročně. Navíc přetrvává názor, že stát naše problémy vyřeší za nás.


Co jsme publikovali na našem Facebooku?

0

Pan XY napsal: mereni radonu lze ziskat take zadarmo...staci napsat email na statni urad radiacni ochrany. Z uradu vam poslou dve krabicky s cidly, ktere vystavite do dvou obytnych mostnosti. Vyplnite dotaznik a spolu s cidly odeslete zpet. Po vyhodnoceni OAR (objemove aktivity radonu) vam zaslou vysledky a pri vysokych namerenych hodnotach ziskate taky moznost statni dotace. Toto vse je zdarma a vysledek je smerodatny pro schvaleni dotace. OAR se v case vyrazne nemeni, takze staci zmerit jednou, a proto shledavam tento pristroj za zbytecny.


A proč myslíme, že měření pomocí Radon Skeneru 3000 dává smysl?

Pane XY, bohužel nemáte pravdu, když tvrdíte, že objemové aktivity radonu (OAR) v obydlí se v čase výrazně nemění. Je tomu přesně naopak. OAR v budovách zpravidla významně kolísá během dne a noci i během sezónních období. Pokud srovnáte letní hodnoty OAR s těmi, co jsou naměřeny na vrcholu topné sezóny, může být rozdíl i více než desetinásobný. Důvodem je menší intenzita větrání a vznik podtlaku v domě (v důsledku rozdílů teplot), který nasává radon z podloží.

Státní úřad radiační ochrany Vám může poskytnout maximálně dvě krabičky s čidly pro měření OAR ve dvou místnostech Vašeho domu (platí pro případ, kdy máte podezření na zdroj radonu v podloží), přičemž se musíte rozhodnout, zda chcete měřit 2 měsíce nebo 1 rok. Krabička, ve které je ukrytý film citlivý na alfa částice, má rozptyl přesnosti měření 16%, což odpovídá požadavkům pouze na orientační měření. Odpověď na to, jakou máte OAR v místnosti, zjistíte navíc teprve až po vyvolání filmu.

Pokud byste si pořídil digitální skener radonu, první výsledky máte již po 24 hodinách a hned víte, jestli Váš byt je či není zamořen radonem. Rozptyl přesnosti měření digitálního skeneru radonu je menší než 5%. Největší výhodou digitálního skeneru radonu je, že Vám neustále ukazuje naměřené hodnoty dlouhodobých i krátkodobých průměrů (roční, jedno- a sedmidenní) a Vy se podle nich můžete řídit. Když vidíte, že Vám krátkodobé průměry OAR v místnosti rostou, znamená to, že málo větráte. Krabičky krátkodobé průměry neukáží, a tudíž nevíte, zda větráte dostatečně. Naproti tomu přesný digitální radonový skener Vás motivuje každý den k vytvoření zdravého prostředí u Vás doma. A to je to nejdůležitější. Navíc můžete postupně proměřovat všechny místnosti ve Vašem domě.

Co se týče možnosti státní dotace na protiradonové opatření, tak tu dostanete jen tehdy, je-li průměrná hodnota OAR v obytných místnostech Vašeho domu vyšší než 1000 Bq/m3. Dotace je tedy jen pro ty, kteří bydlí v domech, které jsou radonem doslova zamořeny.

Přitom norma v ČR pro stávající domy je 400 Bq/m3, u novostaveb 200 Bq/m3. Světová zdravotnická organizace doporučuje provádět protiradonová opatření již při 100 Bq/m3. Nezapomeňte, že neexistuje žádná prahová hodnota OAR, pro kterou radon nepředstavuje žádné riziko rakoviny plic. Pro radon stejně jako pro všechny zdroje ionizačního záření platí: Čím jsou hodnoty objemových aktivit radonu v obydlí nižší, tím nižší je riziko rakoviny. Pokud byste bydlel v domě s hodnotami OAR 100 -199 Bq/m3 (průměr 136 Bq/m3), máte riziko rakoviny plic o 20% vyšší, než ten, kdo bydlí v domech s hodnotami pod 100 Bq/m3 (průměr 52 Bq/m3).

Proto je užitečné mít přesný digitální skener radonu doma trvale, abyste nezapomínal na větrání a udržoval hladinu radonu, co nejníže to je možné. Přístroj Vám navíc poskytuje i zpětnou vazbu o stavu protiradonové izolace pod Vaším domem, pokud bydlíte v novém domě. Digitální skener radonu zbytečný rozhodně není, a pokud Vám na zdraví Vašich členů rodiny opravdu záleží, měl byste si ho domů pořídit.

Nespoléhejte příliš na stát, že Vám pomůže, státní dotace platí jen pro radonem zamořené domy, které jsou z dlouhodobého hlediska považovány za neobyvatelné.


Úvod Poradna Časté omyly o měření radonu

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku