Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Dnes na téma zdravého osobního životního prostředí

Jak poznat vydýchaný vzduch? Vliv CO2 na lidský organismus? Největší omyly kolem oxidu uhelnatého? Vliv biorytmů a kvality vzduchu na zdravý spánek. O tom a mnohem více se dozvíte z našeho článku.1. Jak poznat vydýchaný vzduch

Poznat se dá velice obtížně. Lidské smysly nemají žádný receptor na koncentraci CO2 nebo CO ve vzduchu. Člověk kvalitu vzduchu subjektivně posuzuje pocitově a to hlavně podle teploty a vlhkosti. Nejlepším způsobem, jak poznat vydýchaný vzduch, je tedy pořídit si CO2 skener.


2. Vliv CO2 na lidský organismus

Pokud je člověk doma, může si snadno vydýchat vzduch. Venkovní čerstvý vzduch obsahuje 100x méně oxidu uhličitého než vzduch, který vydechujeme. Za jeden den (24h) člověk vydýchá více než kilogram oxidu uhličitého (CO2). Pokud jsme dlouhodobě vystaveni vydýchanému vzduchu, může to vést ke chronickému poškození zdraví. Požadavky na výměnu vzduchu jsou poměrně náročné, na každých 6m3 vzduchu by mělo být přivedeno 10m3 čerstvého vzduchu a to každou hodinu. Člověk vůbec nevnímá vydýchaný vzduch. Pokud je vzduch suchý, zdá se v pořádku. Přitom za jedinou hodinu lze vydýchat vzduch z místnosti o velikosti 60m3. Civilizační choroby přičítáme zpravidla znečištěné atmosféře, ale je velmi pravděpodobné, že spousta z nich vzniká díky dýchání znečištěného vzduchu v domech, které se utěsní díky novým oknům.


3. Největší omyly kolem oxidu uhelnatého

Mám nový plynový kotel, takže se mě otrava netýká! Také u nového kotle může dojít k nedokonalému spalování. Při opravě nebo výstavbě domu se dnes často používají sádrokartony. Při jejich finální úpravě se spoje brousí a vzniká jemný prach, který se i přes zakrytování kotle může při nastartování dostat do výměníku a zanést ho. Takový kotel následně nemusí pracovat správně. Toto je jen jeden z případů, dalším může být nedokonale utěsněný vstup do sopouchu komínu, což je chyba při montáži.


4. Z krbových kamen se přece nemůžu otrávit

Také při spalování dřeva, a to nejen v kamnech, ale i v krbech, může dojít k vytváření oxidu uhelnatého. Pokud necháme zavřená okna a roztopíme, je riskantní u takového krbu usnout. Kyslík se může snadno vyčerpat, spalování se změní a smrtelně jedovatý plyn je v místnosti.


5. Nebezpečný je jen svítiplyn a tím já netopím

CO vzniká i při nedokonalém spalování zemního plynu, tedy plynu, který většina lidí každodenně používá ve svých domech.


6. Mně otrava nehrozí, mám ke kotli přivedený vzduch rourou z venku budovy

Při nepříznivých teplotních podmínkách, jakými je například inverze nebo extrémní teploty v létě, může dojít ke špatnému tahu komína a vzniku CO. Topidlo, které je v místnosti a má přiveden vzduch zvenčí například rourou, často bývá na záchodě. Pokud zapneme hygienický větrák, může se stát, že komín ztratí tah a opět dojde k nedokonalému spalování plynu. Nejsme tedy zcela mimo nebezpečí. Topenáři mají jednoduchou poučku: na 1m3 plynu musíte kotli dodat 10m3 vzduchu. Dokáže to vaše roura nebo byste měli ještě nechat pro jistotu otevřené dveře?


7. Nechávám otevřené dveře ke kotli, mně otrava nehrozí

Je pravda, že toto může hodně prospět. Je třeba dát ale pozor například na to, když zároveň v bytě vaříme na plynu a zapneme digestoř. Vzduch se může rychle vypotřebovat. Pokud k tomu dojde, čidlo na přístroji vám může zachránit život nebo vás ušetří nepříjemných zdravotních komplikací.


8. Vliv biorytmů a kvality vzduchu na zdravý spánek

Biorytmy jsou velice zajímavou oblastí lidského života. V mozku má každý člověk velice malou skupinu buněk (cca 200 tis.), které celému tělu dokáží vnutit biorytmus. Při studiu se dále přišlo na to, že i jednotlivé orgány v těle mají své biorytmy a někdy i ony dokáží prosadit svoji vůli. Protože člověk již po staletí prakticky nežije ve volné přírodě, jeho biorytmy se upravily a stále více reagují na prostředí, ve kterém se nachází. Záleží na tom, v kolik hodin jíme, jak svítíme, jaký je kolem nás hluk a také jak spíme. Pokud například chcete zlepšit kvalitu svého spánku, doporučuje se ustálit své biorytmy, tzn. dělat věci opakovaně stejně ve stejnou dobu a také spát v dobře větrané místnosti. Tělo si díky přirozenému biorytmu samo časem řekne o spánek a ten bude kvalitnější, nebo jak říkají odborníci, méně fragmentovaný.


9. Na co si dát pozor ve školních třídách

Děti jsou naše budoucnost a od té si hodně slibujeme. Všichni bychom nejraději viděli na konci roku na vysvědčení samé jedničky. Často strávíme s dětmi i stovky hodin nad domácími úkoly a jiným studiem, ale děláme všechno správně? Studie zjistily, že ve třídách je často špatný a nekvalitní vzduch. To má velký vliv na soustředění dětí a jejich výkony mohou být touto skutečností silně ovlivněny. Po několika minutách strávených ve vydýchaném vzduchu začíná dítě bolet hlava, přestává se soustředit nebo může být ospalé. Ve třídách by se podle normy měly hlídat hodnoty vlhkosti, teploty, koncentrace oxidu uhličitého a koncentrace aerosolových částic. Na učitele ale může být vyvíjen nepatřičný tlak v souvislosti se současným trendem úspor za vytápění a tím ekonomikou provozu škol. My si musíme říci, co je pro nás důležitější, zda peníze nebo zdraví a chytré děti.


10. Kde se můžeme setkat s nebezpečným vzduchem

Bazény – nejpoužívanější prostředek na dezinfekci je stále chlor. Jeho koncentrace je pod bedlivou kontrolou, aby nedošlo k neštěstí. Zde je vše v pořádku. Co však již neví každý, je skutečnost, že chlor velmi dobře reaguje s organickými látkami, a pokud obsahují dusík, vytváří tzv. chloraminy. Trichloramin je velmi těkavá a nebezpečná látka, která způsobuje dýchací potíže a může být dokonce zdrojem astmatu. Největší nebezpečí je u teplé vody a těsně nad hladinou. Je paradoxem, že nejvíce trpí profesionální sportovci závodní plavci a zaměstnanci bazénů.

Úřady – Pokud čekáte několik hodin na úřadu společně s desítkami dalších osob, pečlivě se zaměřte na způsob, jak je místnost odvětraná. Osoby náchylnější k omdlévání mohou mít při vyšší koncentraci oxidu uhličitého velký problém v místnostech s vyšším počtem osob, vyšší teplotou a vlhkostí vzduchu. Nekontrolovaným pádem si navíc mohou způsobit těžké úrazy.

Zimní stadiony – pokud sportovní zařízení nemá namontovanou účinnou vzduchotechniku, buďte velmi obezřetní. Při úpravě ledové plochy se z rolby uvolňují nebezpečné výpary. Již se stal případ, kdy se hráči přiotrávili výpary.

Podzemní garáže – zde je třeba být obzvláště opatrný, a to zejména při delším pobytu a v případě, kdy se v prostorách budete pohybovat při velké koncentraci vozidel. To se děje hlavně o svátcích a při velkých akcích typu konkurzy, přehlídky či koncerty. Výfukové plyny vám mohou způsobit otravu oxidem uhelnatým.

Firmy – opatrnosti nezbývá také při školeních, seminářích a workshopech organizovaných firmami. Prostory bývají často malé, protože nájem je drahý. Pokud se jedná o hodnotnou akci, účast může být velká. Místnosti se rychle vydýchají a snadno se přesáhne zdravá koncentrace CO2. Následkem mohou být únavové stavy, bolesti hlavy a poruchy spánku.


Úvod Poradna Dnes na téma zdravého osobního životního prostředí

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku