Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Studie kvality vzduchu v zasedací místnosti

Během školení, porad a jednání stoupá v zasedacích místnostech koncentrace nezdravých látek. V podzimním a zimním období se méně větrá a v důsledku toho se situace horší. Koncentrace škodlivin a zejména oxidu uhličitého z vydýchaného vzduchu přímo ovlivňuje pracovní výkony a pozornost pracovníků. Provedli jsme nezávislou studii, která pomůže ukázat, co se v místnosti děje.


Během školení, porad a jednání stoupá v zasedacích místnostech koncentrace nezdravých látek. V podzimním a zimním období se méně větrá a v důsledku toho se situace horší.

Koncentrace škodlivin a zejména oxidu uhličitého z vydýchaného vzduchu přímo ovlivňuje pracovní výkony a pozornost pracovníků. Provedli jsme nezávislou studii, která pomůže ukázat, co se v místnosti děje.


Výchozí stav

Zasedací místnost nebyla před pokusem používána
Při pokusu bylo zapnuté topení
Rozměry místnosti: délka 6m, šířka 3m, výška 2,6 m
Počet osob v místnosti: 4
Činnost: školení informačního systému

Datum: 26. 11. 2013
Čas: 12:06 – 13:48
Měřidlo: Wellnessair CO2 skener 300 se záznamem
Měřené veličiny: koncentrace CO2 (ppm), vlhkost (%rh), teplota (°C)
Vyhodnocení: datalog V1-5-g


Průběh pokusu

Místnost byla vyvětrána, po ukončení větrání byla naměřena výchozí hodnota koncentrace oxidu uhličitého (CO2) 437 ppm, což prakticky představuje čerstvý vzduch (400 ppm). Začalo školení. Přednášející seděl společně s dalšími třemi posluchači u stolu a hovořil převážně on. V průběhu padaly stručné dotazy. Neprobíhala nijak pestrá diskuse. Dá se říci, že se jednalo spíše o klidné až komorní prostředí.
Na grafu jsou zobrazeny tři veličiny a to koncentrace CO2 (žlutá křivka), vlhkost vzduchu (červená křivka), teplota (zelená křivka).

Díky topení se vzduch v místnosti průběžně mísil, což názorně ukazují poklesy koncentrace CO2 v průběhu času (žlutá křivka). Na grafu je vidět jak pozvolna narůstá koncentrace oxidu uhličitého. Při koncentraci nad 1000 ppm již můžou někteří lidé pociťovat bolest hlavy, nebo mít sníženou koncentraci. Svislá červená čára nám ukazuje místo, kdy z místnosti jeden účastník odešel. Vidíme, že to mělo zhruba po dobu cca. 15 minut vliv na pokles koncentrace. Ta mohla být zapříčiněna promísením čerstvějšího vzduchu při otevření dveří. Ke konci pokusu můžeme pozorovat, že došlo znovu k nárůstu a křivka koncentrace se opět zvedla.


Závěr

V místnosti rychle narůstá koncentrace oxidu uhličitého. Ve vydechovaném vzduchu je koncentrace 100x vyšší než v čerstvém vzduchu. Při pokusu lidé nechodili, ani neřešili složitý problém. Při diskusích se zvyšuje metabolická činnost organismu, tedy zrychluje se dýchání a tělo produkuje vyšší množství CO2. Každá osoba v místnosti navíc způsobí nárůst CO2 a potřebu výměny vzduchu. Lidé nepociťovali nepohodlí, ani si nijak nestěžovali na kvalitu vzduchu a to ani při koncentracích 1300 ppm a vyšších. Norma pro pobytové místnosti je 1500 ppm.

Bez měřicího přístroje CO2 skeneru bychom nebyli schopni žádným způsobem určit hranici, kdy je vzduch ještě dobrý a kdy je již pokažený. Větrání snížilo teplotu v místnosti pod 20°C. Pokud bychom neměli CO2 skener, nelze efektivně určit, kdy je vzduch vyměněný. Snadno se může stát, že budeme větrat o minutu, dvě déle a přijdeme tak o peníze kvůli vytápění.


Úvod Poradna Studie kvality vzduchu v zasedací místnosti

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku