Wellness Air | CO, CO2 a radon skenery

Potřebujete poradit? Volejte 567 225 419, po - pá 8:00 - 16:00

Zvýšená nemocnost: trichloramin v bazénech

V plaveckých bazénech působí na návštěvníky, plavčíky, učitele plavání a fyzioterapeuty nežádoucí chemické látky z používaných chlorových přípravků. Chlor se běžně používá k desinfekci vody v bazénech.


Jak poznat vydýchaný vzduch

Poznat se dá velice obtížně. Lidské smysly nemají žádný receptor na koncentraci CO2 nebo CO ve vzduchu. Člověk kvalitu vzduchu subjektivně posuzuje pocitově a to hlavně podle teploty a vlhkosti. Nejlepším způsobem, jak poznat vydýchaný vzduch, je tedy pořídit si CO2 skener.


Trichloramin

V plaveckých bazénech působí na návštěvníky, plavčíky, učitele plavání a fyzioterapeuty nežádoucí chemické látky z používaných chlorových přípravků. Chlor se běžně používá k desinfekci vody v bazénech. Volný chlor, kromě svého sanitačního účinku při odstraňování patogenů, reaguje s dusíkatými organickými sloučeninami přinášené plavci (močovina, pot, zbytky stolice, kosmetika) za vzniku různých tzv. vedlejších produktů desinfekce. Mezi nimi vzniká nejčastěji trichloramin (NCl3).

Vzhledem ke své relativně nízké rozpustnosti ve vodě se snadno dostává do vzduchu a může se hromadit v halách krytých bazénů. Trichloramin čichem vnímáme jako „bazénový zápach“ a způsobuje silné podráždění očí a horních dýchacích cest. Zatímco o vodě v bazénech, která se systematicky kontroluje, toho víme hodně, méně toho víme o vzduchu v krytých bazénech. V roce 2002 byly popsány případy vzniku astmatu u plavčíků a učitelů plavání ve Francii a od roku 2003 je astma v důsledku působení trichloraminu již považováno za nemoc z povolání. Od roku 2006 je Světovou zdravotnickou organizací stanoven limit 0,5 mg/m3 trichloraminu v halách krytých bazénů.

Rekreační plavci, závodníci i děti v krytých bazénech jsou samozřejmě také vystaveny účinkům trichloraminu. Studie ukázaly zvýšené riziko astmatu a alergií u dospívajících dětí, jejichž současné zdravotní problémy vznikly jako důsledek, že se učili plavat jako kojenci a batolata v krytých bazénech s chlorovanou vodou. U mladých lidí, kteří navštěvovali kryté bazény, kde se voda desinfikovala vždy jen na bázi mědi a stříbra, nebylo prokázáno zvýšené riziko astmatu a alergií. V Norsku bylo také navrženo stanovení hranice minimálního věku 18 měsíců pro plavání batolat v krytých bazénech.

Množství vzniklého trichloraminu úzce souvisí s hygienickými návyky návštěvníků bazénů. Správně si má každý člověk před vstupem do bazénu nejprve dojít na toaletu a následně se celý umýt mýdlem bez plavek a osprchovat. Skutečnost v České republice je taková, že se návštěvníci před vstupem do bazénu pouze osprchují vodou, přičemž mýdlo nepoužijí a přinášejí tak pot a zbytky výmětů svého těla do bazénu, kde pak reagují s chlorem za vzniku nebezpečného trichloraminu. Řešením může být instalace zásobníků s tekutým mýdlem ve sprchách (cena mýdla by měla být součástí vstupného) a zvýšený dohled nad tím, zda-li se návštěvníci před vstupem do bazénu skutečně myjí mýdlem bez plavek. Kryté bazény by také měli být vybaveny účinnou vzduchotechnikou, čímž by se také koncentrace trichloraminu ve vzduchu snížila.


Úvod Poradna Zvýšená nemocnost: trichloramin v bazénech

Kontakt

zákaznická podpora

pondělí až pátek 8:00 - 16:00

email: prodej@wellnessair.cz

tel: 567 225 419
fax: 567 225 495

Novinky emailem

Přihlaste se k odběru novinek emailem zdarma:

Přihlásit k odběru

Najdete nás online na

Wellness Air na Facebooku   Wellness Air na Youtube  Wellness Air na Google+  Wellness Air na Twitteru

Sledujte nás na Facebooku